Glazury i terakoty. Układanie płytek ceramicznych.

Czyszczenie oraz konserwacja glazury z płytek gresowych

Aby usunąć pozostałość kleju i fug po ułożeniu gresu, należy użyć specjalnych produktów które mają właściwości kwasowe. Przygotowany roztwór kwasu i wody odpowiednio w proporcji 1 : 5 nanosimy na podłogę i zostawiamy 30 – 60 minut, po tym czasie usuwamy go przy pomocy szczotki albo specjalnej maszyny, a następnie spłukujemy wodą.

Aby odpowiednio zabezpieczyć gresy polerowane należy skorzystać z dostępnych nieprzepuszczalnych preparatów. Wyprodukowane na bazie rozpuszczalników wypełniają mikropory i odpowiednio zabezpieczają glazurę przed poplamieniem. Taki preparat należy rozprowadzić na powierzchni gresu najlepiej za pomocą pędzelka i zostawić na dobę. Po upływie tego czasu należy usunąć resztki np. za pomocą polerki.

Do codziennej ochrony i konserwacji glazury można używać zwykłych powszechnie dostępnych detergentów. Po umyciu płytek należy je osuszyć.

W przypadku silnych zabrudzeń i powstałych plam z kawy, herbaty, wina, rdzy, czy tłuszczów można użyć specjalnych środków czyszczących służących do wywabiania  plam. Taki specjalny detergent nakłada się na poplamioną powierzchnię glazury bez rozcieńczania. Po całkowitym wyschnięciu usuwamy mokrą gąbką wszelkie pozostałości, powtarzając czynność w sytuacji powstania zacieków.

W przypadku gresu naturalnego stosujemy dostępne środki przeznaczone do mycia podłóg wykonanych z kamienia.

Do konserwacji gresu naturalnego stosuje się rozcieńczonego detergentu. Przy silnych zabrudzeniach można użyć odpowiedniego środka do odtłuszczania, po jego zastosowaniu należy czyszczoną powierzchnię spłukać. Aby zaimpregnować powierzchnię balkonu lub tarasu można użyć preparat do płytek na bazie silikonu.

Katalog stron

Podoba Ci się artykuł? Odostępnij go!

Zostaw komentarz


+ 5 = 12