Glazury i terakoty. Układanie płytek ceramicznych.

Korzyści z posiadania centralnego odkurzacza

Czy często zdarza ci się martwić o zbyt krótki lub zbyt długi kabel od odkurzacza? Czy czasami denerwujesz się, bo ciągnięcie odkurzacza do kolejnego pomieszczenia powoduje jego odłączenie od źródła prądu? Jeśli tak, to istnieje idealne rozwiązanie dla ciebie, twojego domu i mieszkania. Jest to centralny odkurzacz. Przedmiot pożądania wielu pań domu, bardzo duże ułatwienie i przyspieszenie sprzątania. Tak naprawdę centralny odkurzacz to cały system, który choć może być nieco droższy od tradycyjnego odkurzacza ma wiele zalet. Przy instalacji centralnego odkurzacza ważne jest takie rozplanowanie systemu, aby mógł objąć cały dom.

System centralnego odkurzania składa się z jednostki centralnej, która napędza cały system, rur ssących, które są wbudowane i ukryte w ścianach oraz gniazd ssących. Przystąpienie do sprzątania jest bardzo proste.

venton

Trzeba jedynie wpiąć rurę z odpowiednią końcówką czyszczącą (np. do dywanów). Urządzenie włącza się automatycznie. Odkurzacz centralny w zależności od producenta lub modelu może mieć włącznik za pomocą przycisku na rączce, którą trzyma osoba sprzątająca lub oddzielnego pilota. Sercem centralnego odkurzacza jest jednostka centralna, która jest wyposażona w silnik oraz duży zbiornik na kurz.

Jednostka centralna odkurzacza to urządzenie, które wytwarza podciśnienie zasysające kurz, śmieci i zanieczyszczenia. Musi ona być umiejscowiona w pomieszczeniu, z którego powietrze może wylatywać na zewnątrz – z reguły jest to strych, piwnica, garaż lub dowolne pomieszczenie gospodarcze. Największą zaletą centralnego odkurzacza jest łatwa obsługa i fakt, że zbiornik z zebranym i filtr wymienia się jedynie kilka razy do roku. Trzeba pamiętać, że centralny odkurzacz montuje się najbezpieczniej już na etapie budowy domu.

Zgodnie z instrukcją eksperta:

„Etap pierwszy jest wykonywany przed wylaniem posadzek i może być prowadzony równocześnie z innym pracami instalacyjnymi (elektryczne, hydrauliczne). Instalację układamy na tzw. posadzce zerowej więc cała instalacja ssąca musi być wykonana przed układaniem instalacji ogrzewania podłogowego. Etap drugi najczęściej odbywa się po wykończeniu domu.”

Cytat: strona firmy EcoTechnika

Warto więc zaplanować montaż już na początku planowania budowy domu.

Podoba Ci się artykuł? Odostępnij go!

Jeden komentarz

  1. Marta 24 kwietnia 2014 at 12:15

    Ja właśnie czekam na etap wykańczania domu szeregowego i będę decydować się na taki odkurzacz… nie wybrałam tylko jeszcze modelu.

    W moim przypadku decydująca była ilość kondygnacji: piwnica, parter i poddasze. Nie wyobrażam sobie latania ze zwykłym odkurzaczem i ciągłego przełączania się do innych gniazdek. Mam też małe dziecko, które jeszcze drzemie w ciągu dnia, więc odkurzanie o tej porze w końcu nie będzie stanowiło problemu ;)

Zostaw komentarz


7 − 5 =