Glazury i terakoty. Układanie płytek ceramicznych.

Od czego uzależniona jest cena płytek?

glazury

Odwiedzając liczne sklepy w poszukiwaniu idealnej glazury do domowych wnętrz, nietrudno dostrzec, iż ceny poszczególnych produktów różnią się od siebie znacznie. Jak zatem kupić płytki ceramiczne, aby nie przepłacić i jednocześnie zainwestować w produkt wysokiej jakości, produkt funkcjonalny?

Przede wszystkim należy dowiedzieć się, od czego jest uzależniona cena płytek. Wiele osób od razu powiedziałoby, że cena w dużej mierze zależy od producenta. I rzeczywiście, coś w tym jest. Najbardziej popularne, cenione marki zwyczajowo sprzedają się drożej niż produkty mniej znanych producentów, dopiero wchodzących na rynek.

Nie można jednak wychodzić z założenia, iż bardzo drogi produkt pochodzący od cenionego producenta zawsze jest najlepszy. Cena płytek zależna jest także od wielu innych czynników. Jakich? Chcąc wybrać płytki wysokiej jakości, należy zwrócić uwagę na klasę jakości płytek, a w tym na stopień ich trwałości (koniecznie należy porównać z innymi modelami) oraz odporności na tak zwane uszkodzenia mechaniczne. Płytki są takim produktem, który powinien służyć niezawodnie przynajmniej kilka lat i przez cały ten czas powinien prezentować się estetycznie. W związku z tym, bardzo ważne jest to, czy płytki są odporne na ścieranie, czy można czyścić je przy pomocy środków chemicznych (niektórych płytek nie można i zostałyby uszkodzone). Istotne jest także to, czy płytki można łatwo utrzymać w czystości.

Jeżeli chodzi o płytki podłogowe, doskonałym wyborem jest glazura posiadająca właściwości antypoślizgowe, ponieważ dzięki temu chodzenie po podłodze jest bezpieczniejsze. Z kolei płytki naścienne powinny posiadać możliwie jak najbardziej równą, gładką powierzchnię – dzięki temu kurz nie będzie do nich przylegał. Warto pamiętać o tym, iż wyjątkowo odporne na ścieranie oraz uszkodzenia mechaniczne są płytki gresowe, klinkier oraz terakota.

Podoba Ci się artykuł? Odostępnij go!

Zostaw komentarz


4 − = 3