Glazury i terakoty. Układanie płytek ceramicznych.

Oświetlenie do kuchni – komfort i elegancja

oświetlenie kuchni

Aranżacja kuchni powinna opierać się na zasadzie podziału na konkretne strefy, co zapewni komfortowe użytkowanie tego pomieszczenia i pozwoli zachować elegancki wygląd. Wyodrębnienie stref roboczych wiąże się nie tylko z prawidłowym rozmieszczeniem mebli i sprzętu kuchennego, ale też z właściwym dla każdego miejsca oświetleniem.

Oświetlenie kuchni może być bardzo zróżnicowanie w zależności od miejsca, w którym jest montowane. Inny rodzaj lampy będzie odpowiedni dla miejsc przeznaczonych na przygotowywanie posiłku, a jeszcze inny dla tych, gdzie posiłek się spożywa. Dlatego koniecznie trzeba podzielić kuchnię na strefy, które wyznaczać będą poszczególne sprzęty i meble kuchenne.

W strefach roboczych oświetlenie pełni przede wszystkim funkcję praktyczną, przy czym istnieje też możliwość zachowania jego estetyki. Montowane lampy powinny być dobrze zlokalizowane i ukierunkowane. Muszą dobrze oświetlać miejsce pracy, ale też nie mogą być zbyt jaskrawe, by nie razić w oczy. Dlatego bardzo ważne są odpowiednie oprawy, które nie tylko ukierunkują strumień świetlny, ale też wkomponują się w ogólną aranżację kuchni i wybranej strefy roboczej. W przypadku miejsc roboczych zlokalizowanych wokół blatu kuchennego, zlewozmywaka i kuchenki doskonale sprawdza się oświetlenie wmontowane w listwę bądź szafkę zawieszone powyżej. Są to zazwyczaj małe lampki punktowe, z których promień światła pada bezpośrednio na miejsce pracy, bez ryzyka tworzenia się niepraktycznych cieni. Aby światło nie rozpraszało się w pomieszczeniu, lampki zazwyczaj są osłonięte, gwarantując pełnię wygody w czasie pracy. Projekty kuchni uwzględniają wiele ciekawych rozwiązań gwarantujących komfort i estetykę wnętrza. Jako oświetlenie miejsc roboczych uwzględnia się najczęściej świetlówki lub żarówki halogenowe, przy czym blask zawsze pada bezpośrednio na wyznaczoną powierzchnię, nie męcząc oczu.

Nieco inne zasady stosuje się przy wyborze oświetlenia zlokalizowanego nad stołem, zwłaszcza, jeśli nie jest to miejsce typowo robocze. W tym przypadku aranżacje kuchni dopuszczają różne, czasami nawet bardzo oryginalne rozwiązania, które łączą w sobie aspekty estetyczny i praktyczny. Elegancko wyglądają tradycyjne lampy z kloszem zwisające z sufitu tuż nad stołem. Efektowne wrażenie robią natomiast lampki wykonane z metalu, mające minimalistyczny design, które stosuje się z reguły w pomieszczeniach o nowoczesnym charakterze. Oświetlenie zlokalizowane w strefie przeznaczonej na spożywanie posiłków może być nieco rozproszone, tutaj nie wymaga się konkretnie ukierunkowanego światła, ponieważ równie wrażenie estetyczne jak i praktyczne. Nie można jednak zapomnieć o komforcie, dlatego moc światła również musi być rozsądnie dostosowana.

Projekty kuchni dopuszczają jeszcze inne możliwości w zakresie oświetlenia, które mają charakter tylko dekoracyjny. Taką funkcję może pełnić oświetlenie ogólne, rozlokowane w różnych miejscach kuchni, a podkreślające ogólny charakter aranżacji. Mogą to być małe punkty świetlne wmontowane w ściany lub sufit podwieszany albo kinkiety boczne pełniące funkcję oświetlenia bocznego. Możliwości jest wiele, a wszystko zależy od koncepcji i efektu jaki ma zostać osiągnięty.

Podoba Ci się artykuł? Odostępnij go!

Zostaw komentarz


6 − = 2