Glazury i terakoty. Układanie płytek ceramicznych.

Oświetlenie łazienki – jak je zaprojektować?

oświetlenie łazienkowe

Wiele osób, które urządzają nową łazienkę lub planują remont starej zastanawia się w jaki sposób urządzić jej wnętrze, tak aby prezentowała się rewelacyjnie i doskonale spełniała swój cel. W łazience co prawda mało która osoba przesiaduje godzinami, ale gdy już jesteśmy w łazience to zwykle śpieszymy się. Z tego powodu łazienka powinna być intuicyjnie urządzona, i co najważniejsze – bardzo dobrze oświetlona. Oświetlenie łazienkowe możemy kontrolować w stu procentach – zwykle nie posiada okna. Zastanówmy się więcej jakie oświetlenie najbardziej nam odpowiada.

Jeśli nasza łazienka nie ma wielu zakamarków i posiada w miarę regularny kształt, wybierzmy oświetlenie centralne. Najpopularniejszym obecnie rozwiązaniem jest zamontowanie w suficie plafonu oświetleniowego. Niestety, większość łazienek oświetlonych w ten sposób posiada miejsca niedoświetlone, dlatego też wygodniejszym rozwiązaniem jest zastosowanie kilku mniejszych lampek w odpowiednich miejscach. Punktowe źródła światła mają mnóstwo wzorów, dzięki czemu wybierzemy bez problemu model pasujący do charakteru naszej łazienki i całości domu. Możemy sprawdzić efekt oświetlenia łazienkowego na przykład w którymś z programów do projektowania wnętrz. Należy również oświetlić dodatkowymi źródłami światła lustro w łazience – pamiętajmy, jest ono jednym z najważniejszych elementów wnętrza. Lustro które jest dobrze oświetlone znacznie powiększa optycznie wnętrze i doskonale spełnia swoją rolę. Charakterystycznym układem dla luster jest oświetlenie boczne z obu stron, tak by na twarzy osoby która się przegląda nie wystąpiły niepożądane cienie. Oświetlenie może być ukryte w ramie lub wyeksponowane.

Wybór żarówek ma również decydujące znaczenie jeśli chodzi o kreowanie atmosfery w łazience. W łazience z naturalnym drewnem spełni się doskonale oświetlenie o kolorze naturalnym, czyli zwykłe żarówki. Jeśli pragniemy uzyskać sterylną atmosferę, zdecydujmy się na światło w kolorze białym lub niebieskim, czyli jarzeniówki lub halogeny.

Dobór odpowiedniego oświetlenia do łazienki jest równie ważny jak wybór glazury czy armatury. Stanowi ono doskonałe dopełnienie klimatu jaki chcemy stworzyć.

Podoba Ci się artykuł? Odostępnij go!

Zostaw komentarz


5 + 6 =