Glazury i terakoty. Układanie płytek ceramicznych.

Poradnik – układanie glazury

Przed rozpoczęciem położenia glazury należy zmierzyć pomieszczenie w którym chcemy je położyć, aby kupić jej odpowiednią ilość, zazwyczaj o około 10-15% więcej.

Musimy również wybrać odpowiednią glazurę, rodzaj oraz kolor i wielkość.  W miejscach gdzie płytki narażone są na działanie wody, wybiera się najczęściej glazurę szkliwioną, jeżeli dodajemy elementy dekoracyjne zazwyczaj są one nieszkliwione. W pomieszczeniach gdzie jest dużo załamań stosuje się zazwyczaj płytki mniejsze.

Aby poprawnie ułożyć glazurę należy zwrócić uwagę na kilka ważnych elementów:

  • Jeżeli wysokość na jaką chcemy położyć płytki jest określona, zaczynamy układać je od góry, także w przypadku kiedy wysokość nie jest wielokrotnością całej płytki, oraz obudowując wannę. Jeżeli nie jest określona wysokość układanie możemy zacząć od dołu.
  • W miejscach gdzie musimy przyciąć płytkę na mniejszy rozmiar najlepiej używać do tego całe płytki które są łatwiejsze w obróbce i mają większą przyczepność. Jeżeli musimy wyciąć w płytce otwór należy zrobić to w sposób który jak najmniej będzie narażał płytkę na zniszczenie.
  • Układając glazurę najlepiej robić to symetrycznie względem środka, aby płytki znajdujące się na skraju miały około połowy szerokości całej płytki.
  • Jeżeli płytki podłogowe oraz ścienne maja taką samą wielkość, spoiny powinny łączyć się ze sobą.
  • Kładąc płytki na słupach lub w załamaniach ścian, w narożnikach zewnętrznych kładziemy całe płytki, a w narożnikach wewnętrznych płytki docięte.
  • Robiąc zabudowę wanny lub kładąc płytki na powierzchniach które maskują liczniki wody i przyłącza sanitarne zostawiamy odstęp, aby w przypadku awarii mieć do nich łatwy dostęp.
  • Jeżeli planujemy umieszczenie płytek dekoracyjnych, należny dokładnie obliczyć ile ich potrzebujemy.
  • Do wykończenia używamy specjalnych listew, które pomagają i w znacznym stopniu ułatwiają układanie glazury. Służą one także do ochrony krawędzi płytek, oraz do wykańczania narożników, także do maskowania przyciętych płytek. Należy dokładnie obliczyć ile ich będziemy potrzebować.  Szerokość listwy powinna być dopasowana do szerokości spoin, w kolorze dopasowanym do koloru fugi.

Podoba Ci się artykuł? Odostępnij go!

Zostaw komentarz


4 − = 2