Glazury i terakoty. Układanie płytek ceramicznych.

Profesjonalne czyszczenie fug

glazury

Wiele osób błędnie sądzi, że codziennie odkurzanie oraz mycie glazury zapewni doskonałą czystość i higienę. Owszem, efekt wizualny może być bardzo dobry dzięki tak częstemu sprzątaniu, ale nie zmienia to faktu, iż pomiędzy płytkami, na fugach, pozostaje wilgoć, co może doprowadzić do rozwoju różnego rodzaju bakterii, pleśni.

Jak zaś wiadomo, jest to niebezpieczne dla zdrowia. Aby nie dopuścić do powstania realnego zagrożenia, przynajmniej raz na jakiś czas należy dokładnie czyścić fugi. Jak to zrobić?

Po pierwsze można wykorzystać gotowe już do użycia środki chemiczne do czyszczenia fug, które obecnie da się kupić bez trudu w wielu sklepach, a także zamówić za pośrednictwem Internetu już za kilkanaście złotych. Środki te są bardzo mocne i z jednej strony szybko „rozprawią się” z wszelkimi zabrudzeniami i bakteriami rozwijającymi się na fugach, ale z drugiej strony mogą zaszkodzić osobie, która ich używa. W związku z tym przed użyciem należy założyć rękawiczki, aby skóra nie miała kontaktu z detergentem, a poza tym warto otworzyć okna, bo środki te zwyczajowo mają bardzo ostry i drażniący zapach. Jeśli powierzchnia do czyszczenia jest duża, lepiej też robić sobie przerwy, by nie wdychać oparów.

Najwięcej uwagi należy poświęcić fugom przy zlewozmywakach i umywalkach, przy kabinach prysznicowych czy też wannach, bo gdzie jak gdzie, ale w tych miejscach higiena powinna być utrzymana na „piątkę z plusem”. Niezależnie od tego, czym fuga będzie czyszczona, należy pamiętać o używaniu wyłącznie szczoteczek półtwardych i miękkich lub gąbek, bawełnianych ściereczek. Wszystkie inne twardsze szczoteczki czy bardzo szorstkie ściereczki mogą powodować zarysowania na płytkach i zniszczyć same fugi. Warto też pamiętać o tym, że przed pierwszym użyciem danego środka czyszczącego, trzeba zrobić „test” na mniej widocznym kawałku fugi, aby sprawdzić, czy nie będzie on przykładowo odbarwiał fug.

Podoba Ci się artykuł? Odostępnij go!

Zostaw komentarz


+ 2 = 7