Glazury i terakoty. Układanie płytek ceramicznych.

Rodzaje fug do płytek ceramicznych

Po ułożeniu glazury czy terakoty ważne jest aby odpowiednio wykończyć wolne miejsca pomiędzy nimi. Zazwyczaj do wykończenia płytek stosuje się fugi. Przy wyborze koloru czy wielkości a także rodzaju płytek należy zastanowić się jaki rodzaj i kolor fugi zastosujemy.

Fugi różnią się składem także zakresem ich stosowania, należą do nich:

 

Zaprawa cementowa

Fuguje się nią płytki małe, zarówno ceramiczne, jak i kamienne, stosując na powierzchnie które są równe, gładkie, przede wszystkim na ściany. Powinno się je używać w miejscach które nienarażone są na działanie różnych środków czyszczących szczególnie chemicznych,  oraz działanie wody. Fugi takie można kupić w rożnych kolorach oraz odcieniach.

 

Zaprawa cementowa uelastyczniona

Posiada uniwersalne zastosowanie, można ją stosować na powierzchnie gładkie oraz podłoża odkształcone również na podłogi ocieplane. Wypełniania się nimi szczeliny cienkie  i grube. Zaprawa tego rodzaju jest dostępna w rożnych kolorach.

 

Zaprawa cementowo-epoksydowa

Fugi tego rodzaju odporne są  na wodę oraz wilgoć. Nadają się do płytek ułożonych przy kabinach prysznicowych i wannach. Stosuje się je aby wypełniać szczeliny na podłogach i ścianach. Charakteryzują się wysoką odpornością na ścieranie.

 

Zaprawa epoksydowa

Jest szczelna i porowata, odporna na działanie wody i wilgoci także środków czyszczących – chemicznych. jest łatwa w utrzymaniu.

 

Masa elastyczna

Jest to rodzaj fugi, wypełniając miejsca pomiędzy płytkami które znajdują się w narożnikach, również w miejscach połączeń gdzie położona jest glazura i terakota. Masa elastyczna dostępna jest bogatej gamie kolorów.

Podoba Ci się artykuł? Odostępnij go!

Zostaw komentarz


− 2 = 4