Glazury i terakoty. Układanie płytek ceramicznych.

Ukladanie płytek wielkoformatowych

plytki wielkoformatowe

Duże płytki to takie, których rozmiar boku to co najmniej 30 cm. Jedne z największych oferowanych pocienianych płytek wykonanych z gresu, posiadają wymiary 1 x 3 metra. Wykańcza się nimi bardzo duże powierzchnie głównie w obiektach przemysłowych, jak również w budynkach użyteczności publicznej. W takich miejscach bardzo ważną sprawą jest zminimalizowanie spoin, które są kłopotliwe. Używa się ich również przy renowacji nie skuwając poprzednich powłok ceramicznych. Płytki wielkiego formatu wymagają dużo bardziej starannego przygotowania podłoża oraz montażu.

Układanie dużych płytek wielkoformatowych przy pomocy kleju zależy od jakości podłoża na których będziemy je układać, zaprawy oraz precyzji wykonania. Wilgotność podłoża, które musi być wręcz idealnie płaskie nie powinna przekraczać 2%.  Różnica poziomów nie może być większa niż 3 mm na 2 m, nie może również posiadać pęknięć oraz zarysowań i musi buc dokładnie odpylone. Przed układaniem takich płytek zazwyczaj wykonuje się wylewkę samopoziomującą.

Przy układaniu na większych powierzchniach gresowej posadzki trzeba sprawdzić czy podłoże posiada warstwę izolacyjną. Jeżeli występuje, zmniejsza ona odporność na kurczenie się posadzki co może doprowadzić do  pękania podłoża, a co za tym idzie samych płytek. Aby tak się nie stało należy w wylewce poziomującej umieścić stalową siatkę.

Szczególne znaczenie podczas układania glazury i terakoty ma szczelne oraz dokładne wypełnienie klejem płaszczyzn znajdujących się pomiędzy okładziną i podłożem. Pozostawione puste przestrzenie, które są pod płytkami lub narożniki bez zaprawy grożą ich pękaniem. Płytki wielkoformatowe pod naciskiem uginają się, należy zastanowić się czy nie lepiej w takim przypadku użyć zaprawy upłynnionej. Płytki te muszą również  pracować, dlatego do układania powinno się stosować kleje odkształcalne klasy S1. Gdy pod posadzką znajduje się ogrzewanie podłogowe wówczas na powierzchniach, które poddawane są dużym obciążeniom stosuje się kleje S2 – wysokoodkształcalne.

W przypadku układania poprzez nanoszenie zaprawy na podłoże oraz płytkę, należy bardzo starannie rozprowadzić klej na spodniej stronie płytki. Należy również pamiętać, że płytki wielkoformatowe muszą być silnie dociśnięte do podłoża. Duże łatwiej układać za pomocą klejów upłynnionych, które nakłada się tylko na podłoże.

Niezależnie od tego jaka metodę układania wybierzemy należy odpowiednio wybrać fugi oraz dylatacje.

Podoba Ci się artykuł? Odostępnij go!

Zostaw komentarz


7 − = 3