Glazury i terakoty. Układanie płytek ceramicznych.

Wanna do łazienki

wanna łazienkowa

Duże wnętrze łazienki daje nam wiele możliwości jej aranżacji. Jednym z ważniejszych elementów znajdujących się w tym pomieszczeniu jest wanna. Przy jej wyborze musimy wsiąść pod uwagę możliwość jak najlepszego jej wkomponowania we wnętrze. Wybór rodzaju, kształtu i jej wielkości jest ściśle powiązana z przestrzenią jaką dysponujemy. Nie może być ani zbyt wielka, ani też za mała. Na pewno nie powinna być utrudnieniem w poruszaniu się we wnętrzu łazienki oraz powinna dawać możliwość swobodnego dostępu do reszty przestrzeni. Jej wielkość powinna być adekwatna do wielkości wnętrza z uwzględnieniem potrzeb domowników. Najlepiej przed udaniem się na zakupy sporządzić plan pomieszczenia z uwzględnieniem wszystkich ścian, zagłębień i skosów, aby odpowiednio dobrać kształt i wielkość wanny.

Przy zakupie musimy zwrócić również uwagę na kilka istotnych elementów. Jednym z ważniejszych jest materiał z którego jest wykonana. Na rynku znajdziemy wanny, które wykonane są z akrylu, wanny stalowe, żeliwne oraz kamienne. Wybór oczywiście zależy od potrzeb. Warto również zwrócić uwagę na to gdzie w naszej łazience będzie znajdować się miejsce na wszelkie kosmetyki przeznaczone do kąpieli. Jeśli mamy miejsce na zaaranżowanie półki czy wnęki do tego celu to nie ma problemu. W przypadku kiedy nie mamy takiej możliwości, wyjściem jest zakup wanny z szerszym brzegiem na którym ustawimy potrzebne rzeczy.
Wiele modeli wanien posiada w środku wyprofilowany kształt, który jest odpowiedni do relaksowania się w pozycji półleżącej. Takie wanny zawierają również uchwyty co jest szczególnie przydatne dla osób, które mają problemy z wyjściem. Ważna rolę w łazience spełniają także baterie. Niektóre z wanien posiadają otwór na nie na środku lub z boku jest to kolejny element na który należy zwrócić szczególną uwagę przy jej zakupie. Najlepiej jest dostosować je do rodzaju montażu innych baterii przy pozostałych elementach w naszej łazience, aby całość była spójna.

Ostatnim równie ważnym elementem na który należy zwrócić uwagę przed zakupem wanny jest jej obudowa. Do tego celu przeznaczone są odpowiednie glazury, mozaiki czy panele maskujące. Coraz częściej wykorzystuje się panele, które wykonane są z materiału i w takim samym kolorze co wanna. Gładka powierzchnia, która posiada minimalną ilością połączeń znacznie ułatwia nam utrzymanie czystości. Nie ma również problemu w przypadku jej demontażu. Panele komponują się z wystrojem i zwykle nie odbiegają stylistyką od reszty. Z kolei obudowanie wanny za pomocą płytek ceramicznych stwarza nieograniczoną możliwość doboru ich koloru. Stwarza to wrażenie spójności z pozostałymi częściami wystroju łazienki. Jeśli do tego ułożymy glazurę uwzględniając margines pozwoli to nam na uzyskanie dodatkowej powierzchni w postaci półki. Łuki wanny obudowuje się z wykorzystaniem styropianowych stelaży, które obkłada się płytkami.

Podoba Ci się artykuł? Odostępnij go!

Zostaw komentarz


7 + = 15