Glazury i terakoty. Układanie płytek ceramicznych.

Wanna z obudową z kamienia

wanna

Dostępne na rynku płyty kamienne dają możliwość wycinania dużych elementów. Do klejenia kamienia wykorzystuje się pył powstały podczas jego cięcia i jest gwarancją na uzyskanie fugi posiadającej identyczny kolor. Użycie kamienia daje możliwość wycięcia dowolnego kształtu. Do wykończania zaokrąglonych powierzchni można wykorzystać mozaikę. Aby dobrze ułożyć płytki i je przykleić najlepsze jest stabilne podłoże. Często płytkami wykończona zostaje również pozioma powierzchnia blatu znajdująca się przy wannie. Trudności mogą się już pojawiać z owalem wanny. Coraz częściej w takich przypadkach do wykończenia używa się blatów kamiennych, które układa się na wannie. Zazwyczaj wycina się łuk, który jest do niej dopasowany i szlifujemy go.

Wycięty blat może mieć większe rozmiary niż wanna, dlatego możemy go dopasować do różnych wnęk. Przy wannie stalowej zazwyczaj blat umieszcza się bezpośrednio na niej. W przypadku wanien akrylowych blat powinien zostać ustabilizowany tuż przy ścianach. Bardzo często opiera się go o krawędź glazury znajdującej się na ścianie. Grubość takiej glazury wraz z klejem ma ponad centymetr grubości i jest wystarczający aby służyć jako element, który będzie stabilizujący. W przypadku blatu znacznej wielkości, zaleca się wymurowanie podpierających go ścianek lub słupków. Jeżeli posiadamy ścianę łazienki, która wykończona została płytkami ceramicznymi t.j. glazura czy gres poziom fugi należy dopasować do krawędzi kamienia. Montaż blatu z kamienia jest o wiele łatwiejszy jeżeli wykonamy to w surowej łazience przed wykończeniem ściany. Prace należy zacząć od wypoziomowania wanny. Kolejnym krokiem jest ustalenie grubości jaka będzie posiadała kamienna płyta oraz warstwy kleju, który łączy blat i obudowę wanny. Będzie to pomocne przy wyznaczeniu poziomu przyszłej fugi. Płytki na ścianie układamy w następnej kolejności po jego zamocowaniu.

Wyboru odpowiedniego kamienia możemy dokonać sami najlepiej udając się w tej sprawie do odpowiedniej hurtowni. Wykorzystując do wykończenia wanny kamiennego blatu musimy wiedzieć jakiej konserwacji oraz zabezpieczenia będzie wymagał. Niektóre za kamieni są twarde i łatwiejsze w utrzymaniu jak np. granit, nie jest jednak za bardzo ozdobny, inne zaś takie jak np. marmur jest miękki i nasiąkliwy i wymaga znacznie większej pielęgnacji i impregnacji. Czynności takie musimy powtarzać co jakiś czas stosując do tego odpowiednie preparaty. Zabezpieczenie kamienia polega na jego natłuszczeniu, zatykaniu porów, aby  uniemożliwić wnikanie zewnętrznych substancji.

Podoba Ci się artykuł? Odostępnij go!

Zostaw komentarz


5 + 5 =